Biseru istoka u pohode – Midžor 2015.

Pozni oktobarski dan. Sa prozora vidim tamu i osećam tišinu koju tek pokvari neki vozač automobila koji žuri na posao „u prvu“. Polako se spremam, oblačim na sebe planinarsku opremu, pakujem neophodne sitnice i nekoliko kilograma fotografske opreme stavljam na rame. Još uvek je mrak. Krećem put Stare planine.
Još uvek pospan prolazim kroz Svrljig i sela sa severne strane Svrljiških planina. Ređaju se Crnoljevica, Okruglica, Guševac, i kod table na kojoj piše „Periš“ počinje svitanje. Prvi zraci sunca jasno obasjavaju greben Stare. Kreće da se spušta gusta magla i tako je sve do raskrsnice za planinarski dom na Babinom zubu. Stižem na polaznu tačku uspona na krov Srbije.
Stara planina ili Balkan pripada sistemu Balkanskih planina koje se pružaju od Crnog mora na istoku, pa sve do Vrške čuke kod Zaječara na zapadu. Dužina ovog planinskog sistema iznosi 530 km. Najviša tačka Stare planine je vrh Botev (2376 m) i ona se nalazi u Bugarskoj, dok se najviša tačka ove planine u Srbiji – Midžor nalazi na 2169 metara iznad nivoa mora.
Stara planina, ta neukroćena divljina, neotkrivena lepota, riznica brojnih endemita, teritorija najlepših igara sunca i oblaka u jesenje rane zore i sumrake, ta visina koja zavređuje pažnju svakog živog bića na zemaljskoj kugli, šepurila se pred nama izazivajući nas da se okušamo u njenom savladavanju. Stara planina je, ne samo u geografskom smislu, jedinstven splet prirodnih lepota, izuzetnih vrednosti i naročitih ambijentalnih osobenosti; to je jedan svet koji se svakom poštovaocu prirode ureže u sećanje za sva vremena, i svaka reč je prosto mala i slaba da to opiše. Planinarska društva koja su domaćini na ovoj planini potrudila su se da jasno i precizno obeleže staze kojima ćemo se na dalje kretati.
Prvi deo staze namenjen je za zagrevanje planinara i proveru fizičke spremnosti. Oni koji pohode ovu planinu imaju tu sreću da ne moraju da brinu oko zaliha tečnosti koju nose sa sobom, iz razloga što je priroda ovom masivu pored svih ostalih lepota podarila i veliki broj izvora pitke vode. Prelazimo preko skijaške staze, vidimo znak koji nas usmerava levo ka Midžoru i pred nama se otvara prostor gde smo i sa leve i sa desne strane okruženi oblacima. Cela Srbija spava pod oblacima! Prizor je zaista neverovatan i daje nam snagu da istrajemo do vrha. Iza nas ostaje vrh Žarkova čuka (1848 mnv), koji ćemo popeti u povratku. Staza dalje vijuga i goredolira, a naše noge gaze po sitnom pločastom crvenom kamenju koji je podloga širokog kolskog puta napravljenog za potrebe vojske u srećnijim vremenima – kada je čuvan svaki pedalj granične linije. Mestimično se pojavljuju potoci bistre vode koji kamen čine klizavijim, pa time i teže prohodnim. Na nekim mestima voda je zaledila, a penjući se ka vrhu staza polako biva pokrivena snegom. Bližimo se završnom usponu i dolazimo do karaule koja je, nažalost, devastirana i prepuštena zubu vremena. Odatle se pruža zaista divan pogled na celu Srbiju koja je pod oblacima, a iz te „pene“ izviru najviši vrhovi Suve planine – Sokolov kamen, Trem i Đorđina čuka. I ništa više. Ostatak još uvek spava. Još dvesta metara deli nas od najvišeg vrha Srbije. Dvesta metara – deset minuta. Staza je uska, klizava, i čovek ne može a da se posle svakog koraka ne okrene da uživa u pogledu.
Konačno, izlazimo na Midžor. Granični kamen koji ujedno obeležava i sam vrh obrastao je ledom. Na njemu stoji spomen-tabla prvom osvajaču ovog vrha, izvesnom botaničaru Luji Adamoviću, a pored table je koš u koji planinari ubacuju po koji dinar ili ma koju drugu valutu – za sreću, ili da se nađe. Sada smo tačno na graničnoj liniji i po prvu put na usponu vidimo dve strane – zapadnu, koja gleda na Srbiju i istočnu, koja gleda na Bugarsku. Na zapadnoj strani litice su itekako strmije, a vremenske prilike nam nisu dozvolile da imamo pogled na okolinu. Ispod nas dešavala se prava oluja, sudeći po tamnim oblacima koji su se mešali podno Midžora.
Posle fotografisanja na vrhu odlučili smo se da polako krećemo nazad, a u tom času na vrh izađoše dvojica planinara – početnika, sudeći po opremi koju nose. Jedan od njih je iz Čačka, drugi iz Knjaževca. Studiraju u Beogradu, sličnih smo godina. Preko interneta su čuli za Staru planinu i njene lepote. U vreme medijskog mraka i zatrpanosti šundom, dobro je i svrsishodno da se na globalnoj mreži nađu i podaci o ovom dragulju naše zemlje. Na kilometar od vrha sreli smo se i sa desetak planinara iz Celja, iz Slovenije. Došli su kombijem da obiđu planine Istočne Srbije. Posle kraćeg razgovora nastavljamo dalje i vreme polako počinje da se menja. Prolazimo kroz oblake, vidljivost se smanjuje i u jednom trenu ne vidimo ni raskrsnice, ni dalji tok staze, a ni markaciju. U takvim okolnostima treba biti pribran i treba koristiti svoje planinarsko iskustvo. Penjemo se na Tupanar (1955 mnv), Žarkovu čuku i dolazimo do raskrsnice gde se put odvaja desno za planinarski dom i parking gde smo ostavili vozilo, a levo za selo Topli Do. Skrećemo desno i puni utisaka završavamo turu za taj dan.
Fotografije:
1 thought on “Biseru istoka u pohode – Midžor 2015.”