Jesenje boje toplodolskih vodopada

Prvi dan avanture: Biseru istoka u pohode – Midžor 2015.
Drugi dan obilaska stare lepotice bio je posvećen odlasku do toplodolskih vodopada. Na uspon smo krenuli iz sela Topli Do, koje je još uvek spavalo svoj zimski, a reklo bi se i višegodišnji san. Pedesetak kuća koje odaju nekadašnje bogatstvo meštana sela svelo se na samo pet „živih“, ostale su ili napuštene ili se koriste kao vikendice. Tužnu i nepravednu sudbinu sela priča nam i starac od osamdesetak leta koji nas sreće na početku naše ture. On svakoga dana na magarcu odlazi do pojate gde mu se nalazi stoka. Ima sina, kaže, živi u Pirotu. „Deco, mi smo svoje odslužili, a mene je strah za vas… Ko će vas da brani, kad dovedu izbeglice treba svi da ih hranimo – a kako ćemo, kad ni za nas nema?“ Jada se ovaj dobri starac, ali nema kome – jer i on sam shvata da nema uticaja na one koji „kradu, kradu, a ko im šta može posle kad pobegnu“. Prepušten samom sebi namerno je usporavao naš tempo kako bi imao sa kime da prozbori šta novo. Nismo mu zamerili. Lepota prirode ovde izgleda leči sve osim starosti i samoće.
Na samom početku staze ka vodopadima toplodolskog sliva nailazimo na dobro obeležene raskrsnice. Desno se skreće za Piljski donji i gornji vodopad. Mi nastavljamo pravo ka Čungulju, prolazeći pritom kroz gustu bukovu šumu i gazeći nekoliko većih potoka. U vreme kada spoljna temperatura nije visoka poželjno je potoke prelaziti tako što će planinar gaziti po kamenju koje iz potoka viri. Pri takvom poduhvatu mora se biti oprezan, jer i najmanja neopreznost usled gaženja na klizav ili nestabilan kamen može dovesti do upadanja u potok. Dolazimo do mesta gde se ulazi u vrlo gustu šumu koja je već odavno dobila svoj jesenji kolorit, a potom se spuštamo nizbrdo kako bi izašli na Javorsku reku koju treba preći ka raskrnici gde se staza račva na dva dela – levi vodi prema Čunguljskom, a desni prema Krmoljskom vodopadu. Biramo stazu ka Čungulju.
Samo dvesta metara po prelasku reke uočava se brzi potok koji juri niz karakteristične crvenkaste stene. Nailazimo na prvu atrakciju na našoj stazi, a to je mali Čunguljski vodopad. To je dvokaskadni vodopad. Prva kaskada obrušava se na kameni plato odakle kao da skače u vis i pravi divnu vodenu lepezu koja se dalje sliva u korito reke. Visok je oko sedam metara i predstalja „uvod“ u ono što nas čeka samo nekoliko stotina metara dalje. Penjemo se na stene kako bi ušli ponovo u šumski deo staze. Sve vreme sa leve strane pored nas prolazi reka sa bezbroj slapova umivena opalim lišćem sa okolnih bukvi. Ispostavlja se da upravo ta reka stvara impresivni, pedesetak metara visoki Čunguljski vodopad. Kako se ne zaustaviti pred ovakvim čudom, ovakvim remek-delom prirode koji je otkriven tek nedavno, ovim biserom stare lepotice koji je poznat po tome da reka svojim pritiskom svake godine skida centimetar po centimetar purpurni kameni zid i tako piše istoriju ovog vodopada? Šta je čovek naspram prirode i njenih sila i zakona – to je pitanje koje je ama baš svakom živom biću u podsvesti kada stane pred nešto ovako impozantno. Fotografi vade svoje aparate, beleže ovaj spomenik prirode i puni utisaka krećemo nazad ka raskrsnici na Javorskoj reci. Ponovo prelazimo reku i krećemo se put Krmoljskog vodopada.
Staza do narednog bisera ove planinske lepotice nije nikako naivna. Prelazi se potok na još jednom mestu odakle se preko stena penjemo do manje strme livade odakle se pruža pogled ka vodopadu. Ukoliko se odvažite da siđete do korita gde slapovi padaju u korito reke, morate biti vrlo oprezni jer je staza strma, kamenje obraslo mahovinom je klizavo, a drveće koje bi uzimali kao oslonac je, iako debelo, vrlo krto. Uz malo sreće i više iskustva, spustili smo se do pomenutog korita i uživali nekoliko minuta u prizoru koji je pred nama. Dvokaskadni vodopad koji nije visok kao veliki Čunguljski, ali opet lep na svoj način. Vreme je za povratak ka Toplom Dolu.
Jesenji dani su vrlo pogodni za planinarenje jer se raznoliki kolorit šuma i livada na planini ne može videti kada nastupe ostala godišnja doba. Jedina mana kod jesenjih dana jeste ta što je dan isuviše kratak, pa smo morali da odustanemo od obilaska Piljskog donjeg i gornjeg vodopada, kao i od posete Kurtulskom vodopadu. Imali smo u vidu da su pored iskusnijeg planinara, inače autora ovog teksta, pošli i ljudi kojima je bila velika želja da sve detaljno fotografišu, pa smo se na nekim mestima zadržali duže nego što je potrebno. Zamerke apsolutno ne postoje, jer je akcija uspešna onoliko koliko je svaki član ekspedicije zadovoljan. Puni utisaka vraćamo se u Topli Do koji nam je podario prelepu sliku zalaska sunca iznad krovova kuća i nadaleko poznatog Kovanog dola. Na putu do Temske obilazaimo i vodopad Bukovački do. Nekoliko fotografija, još devedeset kilometara i eto nas u Nišu.
Kada se sve sabere, boravak na Staroj planini bio je jedno veliko iskustvo više za sve one koji su u ova dva dana pohodili ovu planinsku lepoticu. Bilo je tu svega – od visokogorstva do probijanja kroz gustu šumu i rastinje, od prelepih vidika sa grebena do momenata kada od magle nismo videli prst pred okom. Planinarska društva su se zaista potrudila da postave neophodne putokaze i da markiraju stazu na čemu im se toplo zahvaljujemo. U eri informatičkih tehnologija i mobilnih uređaja, bilo bi korisno uraditi precizno pozicioniranje svih bitnih elemenata Stare planine, njihovo povezivanje u staze i rute. To bi ne samo poboljšalo turističku ponudu opština na kojima se ova planina nalazi (Knjaževac, Pirot, Dimitrovgrad), nego i doprinelo boljem razvoju planinarstva u ovim prilično napuštenim krajevima. Stara planina zaista ima šta da ponudi, a šteta je da ovakvi biseri ostanu daleko od očiju javnosti.
Galerija fotografija: